משחק הקלפים בחנוכה-תגובת חכמי ישראל לתרבות הפנאי והמשחק
![תמונה](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi_Fotcl6WOuL5dsrUQVazZyAUvEiL_7bmQA6nI-Hhq3IR0B1DwDSaH7ydxEslm6J8jT-cch0WCO7cBXu3ifqqwZEaQKzsNa07uD1R_AONPOJsu1uTD_IUqWy0uwiuZqGQAdrR06z2E-oBCW-_6OzH6LomWDwl80mrcxBJNCfjSpCQmYC64SxkycIGlHw/w464-h640/upload%2013.jpg)
תגובת חכמי ישראל לתרבות הפנאי והמשחק תשובת ראשוני אשכנז וצרפת ל'שבועה שלא אשחוק' שבועה להפסיק עם משחקי הימורים / זהירות מנדרים ומשבועות / נדרים לצורך זירוז קיום המצוות / הנודר לצורך בריאותו / השבועה בספרות הראשונים / גדולי אשכנז וצרפת שדנו בהיתר וביטול שבועה שלא אשחוק / ריב"א, ר"ת וראב"ד האוסרים / מהר"ם מרוטנבורג ובית מדרשו / הרא"ש ובנו רבי יהודה / דור האחרון לראשוני אשכנז / שאלות שונות בהגדרת הלשון של נדר או שבועה שלא לשחוק / 'גורל' בכלל משחק / סיכום שבועה להפסיק עם המשחקים הכוח המפתה והקוסם שבמשחקים לכד ברשותו רבים והביאם לידי דכדוך נפשי ולהידרדרות כלכלית, אשר כשלעצמו הווה 'לקח-טוב' בכדי להישמר להַבָּא לבלתי שב שוב אל קיאו. ברם, הניסיון האישי הוכיח לרבים, כי כעבור זמן קצר שוכחים את החרפה שהביאו על עצמם, ומתפתים לחזור אל פתחי בתי-ההימורים. תופעה קשה זו גרמה לכך שיהודים רבים החליטו לחזק את החלטתם בשבועה – לבלתי שוב אל המשחק. דא עקא, שרבים לא הצליחו לעמוד בפיתויים, ומאונס ושלא ברצונם הכנה, חזרו